שיכנוע עצמי

פעמים רבות אנחנו יודעים שאנחנו עושים משהו לא נכון, ומשכנעים את עצמנו שאנחנו פועלים נכון, למרות שאנחנו יודעים שלא כך הדבר.

פעולה זו באה לידי ביטוי בהמון מצבים, לפעמים באכילה, בעישון, בשתייה, בבגידה בבני זוג, ברכלנות, ובכול נושא שהוא. אנחנו מספרים לעצמנו סיפור מדוע זה בסדר שאנחנו עושים ככה, כדי להרגיע את המצפון שלנו, למרות שעמוק בפנים אנחנו יודעים שהסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו על מנת להצדיק את המעשים שלנו אינם באמת נכונים.

אם כן, מדוע בעצם אנחנו מספרים לעצמנו את הסיפורים הללו?

התשובה היא, שמרביתנו אנשים טובים, ולא מעוניינים להיות אנשים רעים, או אנשים חסרי שליטה עצמית וכד. לכן אנחנו דואגים לתרץ את הסיבה שבגינה אנחנו עושים את הפעולה הלא נכונה שאנחנו עושים, כדי שנוכל להגיד "אנחנו אנשים טובים, כול אדם אחר שעושה את מה שעשינו הוא טועה, אבל לנו יש סיבה טובה".

אבל הבעיה היא, שכמה שאנחנו מספרים לעצמנו סיפורים כדי להרגיש נוח עם עצמנו, האמת נשארת אותה אמת, ואי אפשר לשנות אותה לא משנה כמה סיפורים נספר לעצמנו.

כדי שנוכל לפתור את הבעיה שלנו, ולהיות באמת מאושרים, עלינו קודם כול להודות באמת, לקבל את המציאות כפי שהיא, להבין מה אנחנו עושים לא בסדר, ולשים את התירוצים שאנחנו מספרים לעצמנו בפח. להסתכל על המעשים שלנו מהצד, ולהגיד בצורה אובייקטיבית מה היינו חושבים על אדם שהיה פועל ככה. לאחר מכן, כאשר אנחנו מודים בהתנהגות הלא נכונה שלנו, אנחנו יכולים לתקן אותה.

עלינו לזכור שכאשר אנחנו עסוקים בלשכנע את עצמנו שאנחנו פועלים נכון, למרות שאנחנו יודעים שההתנהגות שלנו היא הרסנית, בין אם לנו ובין אם לסובבים אותנו, אנחנו ממשיכים לצעוד בנתיב שמוביל אותנו לחיים לא טובים, לחרטות, ולנפילה.

עלינו להחליט להביא לאמת בעיניים, ולתקן את הדרך שאנחנו צועדים בה, על מנת באמת להצליח.

שיהיה המשך יום נפלא לכולנו 🙂

Comments

כתיבת תגובה