ניהול תקציב

מה זה בעצם ניהול תקציב? למה אנחנו הרבה פעמים לא מסתדרים עם התקציב שלנו, ולא משנה מה גודלו?

ארצה לצטט מישהו שאמר בנושא הזה משפט מאוד יפה, הוא אמר "אם אתה לא יודע לנהל את התקציב, גם אם אתן לך מיליון שקל אתה לא תוכל להסתדר איתו".

והמשפט הזה נכון, כי בעצם הדבר שמונע מאיתנו להסתדר עם 1000 ש"ח זה אותו דבר שיימנע מאיתנו להסתדר עם מיליון ש"ח, והדבר הזה הוא ניהול תקציב לקוי.

אז מה בעצם עלינו לעשות כדי לנהל את התקציב שלנו בצורה נכונה וטובה, וכמובן יעילה?

  1. עלינו לרשום את כול ההוצאות שהם הוצאות חובה ולא פנאי, הוצאות חובה הן מיסים, בתי ספר, ביגוד, אוכל (לא מסעדות), וכד.
  2. עלינו לרשום את ההכנסה שיש לנו בחודש, ולראות כמה נשאר לנו מהכנסה הזו לאחר שאנחנו מורידים את ההוצאות חובה. (חשוב לזכור, אם ההוצאות חובה שלנו עולות על ההכנסות שיש לנו באותו חודש, עלינו לעבור על זה שוב, ולראות איפה אנחנו יכולים להוריד מההוצאות)
  3. לאחר שהורדנו את ההוצאות חובה מההכנסות, את הסכום שנשאר לנו אנחנו מחלקים לחצי בדיוק. חצי אחד אנחנו שמים בצד לחיסכון / לחירום, והחצי השני זה התקציב שיש לנו באותו חודש להוצאות פנאי ובידור. (כמובן שאם לא הוצאנו את כול החצי הזה באותו חודש, ניתן להעביר את זה לתקציב פנאי של החודש הבא)
  4. עלינו להשתמש במזומן / כרטיס חיוב מיידי, ולא באשראי שגורם לנו לקנות דברים בכסף שאין לנו על חשבון החודש הבא

על שלושת השלבים הללו יש לחזור כול חודש מחדש, ללא תלות בסכום שאותו אנחנו מרוויחים. כמובן שזה לא פשוט, וזה אורח חיים והרגלים שאנחנו נהיה צריכים להתרגל אליהם, שמונעים מאיתנו לקנות דברים שאנחנו לא צריכים או בכסף שאין לנו, וכן מונע מאיתנו להוציא את כול הכסף שלנו, בלי שנשאר לנו שום דבר בצד.

שיהיה המשך יום נפלא לכולנו 🙂

Comments

כתיבת תגובה