מסכי מחשב

מסך, או צג, הוא התקן פלט של המחשב, אשר נכלל בקטגורית ציוד היקפי. הצג מתחבר למחשב דרך כרטיס גרפי אשר מעביר לו אות המייצג תמונה עומדת או תמונה נעה.

 1. רמקולים – האם יש או אין רמקולים מובנים​
 2. גודל מסך –  אינץ’ אחד שווה ל־2.54 סנטימטרים.​ (אינץ * 2.5 זה גודל האלכסון בס”מ)
 3. סוג מסך –
  • 4K => מסך טלוויזיה אשר תומך ב- UHD או 4K מציג כ- 8 מיליון פיקסלים פעילים, כאשר במסכי טלוויזיה (LCD) הרזולוציה היא בדרך כלל 3840×2160. כאשר תצפו בסרט 4K באולם קולנוע הרזולוציה תהיה קצת יותר גבוהה והיא תגיע ל- 4096×2160. בשורה התחתונה אם משווים את רזולוציית 1080p ל- 4K, אז ב- 4K יש פי 4 יותר פיקסלים מ- Full HD והתמונה בה היא הרבה יותר חדה וברורה.
  • LCD => סך LCD (Liquid Crystal Display – תצוגת גביש נוזלי) הוא מסך שתצוגתו פועלת על פי העקרונות הפיזיקלים של גביש נוזלי. רבים ממסכי הטלוויזיה, מסכי המחשב, תצוגות בתא הטייס, שעונים, מחשבונים הנמצאים בשימוש כיום פועלים על עקרון זה. מסכים כאלו הם לרוב נוחים, ניידים, קלים ואמינים. בנוסף, צריכת האנרגיה שלהם נמוכה, כך שהם יכולים לפעול בעזרת סוללות. חסרונם העיקרי הוא בכך שזווית הצפייה בהם מוגבלת.
  • LED => מסכי LCD שאת התאורה האחורית הפלואורסנטית שלהם מחליפות נורות LED שמתרכזות בצידי המסך. נורות הלד מפיקות אור חזק מאוד ומעניקות למסך בהירות וניגודיות גבוהות, וכן חיסכון ניכר בצריכת החשמל.
  • LED קעור => מסך בעיצוב קעור
  • מגע =>  מסך מגע
 4. יחס-גובה-רוחב –  היחס שבין גובה המסך לרוחב שלו. במסכי מחשב קיימים שני סוגים של יחס גובה-רוחב: 4:3, כלומר 4 יחידות רוחב ו-3 יחידות גובה, ו-16:9, יחס המוגדר כרחב (widescreen) או מלבני. מסך רחב מומלץ בעיקר למשתמשים המעוניינים לצפות בסרטים ובתוכני HD.​
 5. רזולוציה מקסימלית –  הרזולוציה קובעת את מידת חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה, והיא נמדדת במספר הפיקסלים שמרכיבים את התמונה השלמה. הפיקסלים הם נקודות זעירות המסודרות לאורך ולרוחב התמונה או מסך התצוגה. ניתן אמנם לשנות את הרזולוציה דרך מערכת ההפעלה, אך לכל מסך ישנה הרזולוציה הטבעית שלו בה הוא נראה במיטבו ורצוי לבחור בה. כדאי לזכור עם זאת שרזולוציה גבוהה במסך גדול פרושה גודל טקסט קטן, לכן מי שמעוניין בתצוגה גדולה מאוד יבחר ברזולוציה יחסית נמוכה, או במסך פחות גדול שמסתפק ברזולוציה נמוכה.גיימרים שמעוניינים לשחק במשחקים כבדים עם רזולוציות גבוהות יזדקקו גם לכרטיס גרפי חזק שיוכל לתמוך ברזולוציות אלו.​
 6. סוג פאנל –  המונח “פאנל” מתתיחס הרכיבים האלקטרוניים והאופטיים שמרכיבים את המסך, ללא המארז, ספק הכוח וכדומה. ישנם שלושה סוגי פאנלים עיקרים: TN Film, PVA ו-IPS. TN Film: הנפוצים והזולים ביותר. מתאפיינים בזמן תגובה מהיר מהאחרים אך גם בטווח צבעים מוגבל וזוויות צפייה צרות למדי. רוב המשתמשים יסתפקו במסכים כאלה, ויתרונם הוא במשחק וצפייה בסרטים בהם חשוב זמן התגובה המהיר.PVA או S-PVA: מסכים יקרים יותר מסכי TN אך איכותיים יותר בהרבה; הם מציגים צבעים מדויקים וזוויות צפייה רחבות יותר, וזמני תגובה ממוצעים. מתאימים לגרפיקאים, צלמים וחובבי עיצוב שמוכנים להשקיע מעט יותר.IPS או S-IPS: מסכים איכותיים במיוחד והיקרים ביותר. מציגים זויות צפייה מעולות ודיוק צבע אופטימלי, ומתאימים לגרפיקאים מקצועיים שזקוקים לטוב ביותר. זמן התגובה שלהם לא מהיר כמו האחרים, אך מסכים כאלה לא נועדו מלכתחילה למשחק ווידיאו (למרות שהם יכולים להתמודד לא רע גם איתם).​
 7. זמן תגובה –  הזמן שלוקח לפיקסל במסך LCD לשנות את הצבע משחור מלא ללבן מלא ובחזרה לשחור, והוא נמדד באלפיות שנייה (ms). לעתים רבות נמדד זמן התגובה מאפור לאפור, מה שמשקף זמן תגובה מהיר יתר אך פחות מדויק. זמן תגובה אטי גורם לצבעים להימרח וליצור מעין שובל בתמונה בסצנות מהירות.   ככל שזמן התגובה קצר יותר כך התמונה תראה חלקה יותר. זמני תגובה במסך LCD נעים בטווחים עיקריים של 8-2ms. מסכים עם זמן תגובה קצר במיוחד של 2ms מתאימים בעיקר לגיימרים.​
 8. קצב ריענון  –  מספר הפעמים בשנייה שבו התמונה מתעדכנת. העדכון נמדד בהרצים (Hz). ככל שמספר העדכונים בשנייה גבוה יותר כך התמונה תרצד פחות ותראה חלקה יותר.​
 9. יחס ניגודיות –  היחס בין הלבן הבהיר ביותר לבין השחור הכהה ביותר שהמסך מפיק. ככל שיחס הניגודיות גבוה יותר, הגוונים הכהים בתמונה יהיו מפורטים וברורים יותר והצבעים נאמנים יותר למקור. תכונה זו חשובה בעיקר לצפייה בסרטים ולמשחקים.   יחסי ניגודיות נפוצים נעים בין 1:400 ל-1:1000. במידה שהשימוש במחשב הוא ב-Word וביישומים פשוטים אחרים, יחס ניגודיות של 1:400 עד 1:800 יספיק. לצפייה בסרטים, למשחקים ולעבודה עם תוכנות גרפיקה מתקדמות רצוי לבחור ביחס ניגודיות של 1:1000 ויותר.
 10. חיבורים –
  • Audio In => כניסה של מיקרופון
  • Audio Out => יציאה של רמקול
  • Component => חיבור Component מיועד בדרך כלל לחיבור בין מסך ל- DVD או ממירים דיגיטליים והוא מסוגל להעביר וידאו באיכות של עד (1080p (1920×1080. החיבור בצבע ירוק מעביר וידאו והחיבורים בצבע כחול ואדום מעבירים סאונד באיכות סטריאו (ימין ושמאל).
  • Composite => חיבור בודד אשר כולל את כל המידע עבור הוידאו בחוט 75 אוהם בודד. החיבור בעיקרון משתמש בקידוד YUV, ומאחד את כל האותות לכדי סיגנל אחד בודד. החיבור נוצר כשיטת חיבור פשוטה בין מקורות וידאו לבין מסכים כאשר אין צורך במודולציה (RF) – למשל בין מכשיר וידאו לבין מסך טלויזיה. החיבור עושה שימוש ב- COMB FILTER על מנת להפריד בין האותות חזרה לפורמט YUV. הבעיות העיקריות של החיבור הזה הוא בכמות תופעות הלוואי של חיבור כל האותות יחדיו. התמונה בדרך כלל רכה מאוד וכוללת בעיות בתדרים גבוהים ובגבולות אובייקטים (למשל תופעת DOT CRAWL).
  • Display Port => פותח על ידי (VESA (Video Electronics Standards Association והוא בדרך כלל מחבר בין מקור (לדוגמא: מחשב) למסך. על כבל Display Port ניתן להעביר תמונה, סאונד וגם USB !! הרזולוציות ש- DP תומך בהן מגיעות כיום עד ל- (4096×2160 (4k בגרסא של 1.3.
  • D-Sub\VGA =>  חיבור ה- VGA פותח על ידי חברת IBM בשנת 1987 ומאז הוא עבר מספר שינויים וגרסאות בעיקר בכדי לשפר את איכות התמונה והרזולוציה המתקבלת על המסך. ה- VGA יודע להעביר רק תמונה ללא סאונד, וכיום הוא משמש בעיקר לחיבור בין המחשב למסך המחשב והוא תומך במגוון רזולוציות והפופולאריות בינהן 640×480, 800×600, 720×400.
  • DVI =>  חיבור DVI נחשב למאוד פופולארי היום בחיבור בין המחשב למסך המחשב, ואפילו ניתן להגיד שהוא החליף כמעט לגמרי את ה- VGA שהיה מקובל עד היום. ה- DVI יכול להציג רזולוציה של עד 1920×1200 וה- DVI Dual Link המשופר יותר, יכול להציג רזולוציה של 2560×1600.
  • HDMI => חיבור ה- HDMI הוא הנפוץ ביותר כיום לחיבור בין ממירים דיגילטיים של YES, HOT או עידן+ למסך הטלוויזיה. ה- HDMI מעביר גם תמונה וגם סאונד, ומשתמשים בו גם לחיבור של פלייסטיישן 3 או 4, מחשבים, DVD למסך ה- LCD. את איכות התמונה ש- HDMI מסוגל להעביר אתם בוודאי מכירים דרך המושגים HD או Full HD, וכיום יש גם את האיכויות הטובות יותר של 4k2k. הרזולוציות הפופולאריות שנמצאות בדרך כלל בשימוש על ידי חיבור HDMI הן: (1280×720 (HD או (1920×1080 (Full HD או (2048×1080 (2K או (4096×2160 (4K. דרך אגב, חיבור HDMI 1.3 מסוגל להעביר וידאו באיכות של עד Full HD וחיבור HDMI 1.4 יכול להעביר רזולוציות גבוהות יותר של 4k2k.
  • Headphones =>  כניסה לאוזניות
  • LAN => חיבור אינטרנט
  • Mini DP => חיבור DISPLAY PORT מיני
  • S-Video => אות אשר נוצר במקור על מנת לשפר את איכות התמונה עבור מכשירי וידאו BETA. הפורמט זהה בעצם ל- קומפוזיט אך הוא עוקף את השלב של ה-COMB FILTER ולכן איכות התמונה משתפרת. המחבר בדרך כלל הוא מחבר 4 רגליים בשם DIN (ניתן גם לשדר את האות על גבי שני חוטי קואקס או על גבי SCART). האותות יכולים להיות PAL או NTSC. האותות מופרדים ל- LUMA אשר נקרא גם Y, ו-CHROMA (כל אחד זקוק לשני גידים בחוט).
  • USB => חיבור רב תכליתי המיועד לחיבור מגוון אביזרים אל מסך הטלוויזיה, בהם מצלמת סטילס, מצלמת וידיאו, נגן מוזיקה, כונן זיכרון נייד (דיסק און קי) ועוד. ל-USB שלוש גרסאות: USB 1.1 מהדור הראשון שכבר לא קיים בדגמים החדשים, USB 2.0 בעל קצב העברת נתונים המהיר מקודמו פי ארבעים ו-USB 3.0 המהיר שבשלושה.
  • USB-C => חיבור בטכנולוגית USC-C
  • RCA=> חיבור RCA מיועד בדרך כלל לחיבור בין מסך ל- DVD, ממירים או אפילו וידאו טייפים, והוא מסוגל להעביר וידאו וסאונד באיכויות שנחשבות די נמוכות. החיבור בצבע צהוב מעביר וידאו והחיבורים בצבע אדום ולבן מעבירים סאונד באיכות סטריאו (ימין ושמאל). ה- RCA נחשב כיום לחיבור הפחות מועדף על ידי המשתמשים בשל איכות הוידאו הנמוכה שהוא מסוגל להעביר.
  • HML => במסכים חיבור של הסמארטפון ל HDMI
 11. תלת מימד –  מסך שתומך בטכנולוגית תלת מימד
 12. זווית צפיה –  הזווית המרבית שממנה ניתן לצפות במסך מבלי שאיכות התמונה תפגע. מעבר לזווית זו התמונה מאבדת מהבהירות שלה ונראית מעומעמת. בדרך כלל ההתייחסות היא לזווית אופקית (מצד לצד) ולעתים מצוין גם הערך האנכי (מלמעלה ומלמטה). רוחב זוויות הצפייה מושפע רבות מסוג הפאנל של המסך.   זווית הצפייה הנפוצה היא 160 מעלות (80 מכל צד), שזוהי זווית טובה למדי, גם לצפייה משותפת של כמה אנשים. דגמים מסוימים מציעים זווית גדולה מ-160 מעלות, אבל זווית כזאת מייקרת את המסך ומתאימה בעיקר לגרפיקאים.
 13. PIVOT – פיבוט זו אפשרות להפוך את כיוון המסך ב 90 מעלות,זה שימושי בעיקר במסכים רחבים אז מנצלים את יחס הגדלים במסך בצורה כזאת שמקבלים תצוגה ארוכה מאוד אבל צרה בעיקר למסמכי טקסט ארוכים​
 14. גודל נקודה – המרווח בין הפיקסלים. התמונה השלמה מורכבת ממספר נתון של פיקסלים (רזולוציה). תמיד קיים מרווח כלשהו ביניהם, וככל שהמרווח הזה קטן יותר, התמונה תיראה חדה יותר.   גודל הנקודה נמדד במילימטרים והגדלים העיקריים הקיימים נעים בין 0.16 ל-0.29 מ”מ. מומלץ לבחור מסך עם גודל נקודה של 0.26 ופחות.   שימו לב: גודל הנקודה נמדד בשלוש צורות – אופקי, אנכי ואלכסוני. יצרנים רבים מבליטים את גודל הנקודה הנמוך מבין השלושה, אך יש להתייחס לגודל האופקי בלבד.יש להתייחס למרווח האופקי בלבד
 15. בהירות – עוצמת הבהירות שהמסך יכול להפיק. ככל שהבהירות גבוהה יותר התמונה תיראה צלולה וברורה יותר, וככל שהחדר מואר והמרחק מהמסך גדול יותר, דרושה בהירות גבוהה יותר כדי להציג תמונה איכותית. הבהירות נמדדת ביחידות    Cd/m2 (מספר נרות פזורים למטר רבוע. נקרא גם Nits קנדלה). הטווחים הנפוצים נעים בין 200 ל-500 Cd/m2. לשימוש בסיסי כגון גלישה ברשת, עבודה עם יישומי אופיס וכדומה, תספיק בהירות של 250-200 Cd/m2. למשחקים ולצפייה בסרטים וכן בתאורה סביבתית גבוהה, תתאים בהירות של 500  Cd/m2 או יותר.(קיימת אפשרות של מסך מט או מסך שקוף)
 16. amd freesync => אומר שניתן לפצל את המסך לשני מסכים שונים (אם יש כרטיס מסך תומך של AMD)

Comments

כתיבת תגובה