מגדילי טווח / אקסס פוינט

בתחום רשתות המחשבים, נְקֻדַּת גִּישָׁה (WAP – Wireless Access Point או AP) היא התקן אלקטרוני ממוחשב המבצע את התקשורת האלחוטית בין המחשבים השונים כדי ליצור רשת אלחוטית. נקודת הגישה בדרך כלל מתחברת לרשת LAN ומנתבת את המידע בין התקנים ברשת הקווית להתקנים אלחוטיים. מערך בן מספר נקודות גישה יכול ליצור רשת רחבה יותר שתאפשר נדידה (Roaming) של התקנים אלחוטיים ללא צורך בהחלפת הרשת שבה אנו נמצאים.

מגדיל טווח זהו התקן אלקטרוני אשר מספק אינטרנט אלחוטי בנוסף לנתב הראשי באיזורים שבהם יש קליטה נמוכה או חוסר קליטה מהנתב הראשי.

מגדיל טווח נקרא לעיתים נקודת גישה או AP) Access Point).

כיצד מגדיל טווח פועל ?

מגדיל טווח מתחבר לרשת ה LAN ומקבל את התקשורת מהנתב הראשי, מגדיל טווח בדרך כלל יוגדר כך שיהיה “שקוף” ברשת המחשבים.

במבנים גדולים ניתן ליצור רשת אלחוטית באמצעות מערך של מגדילי טווח שיאפשרו נדידה (Roaming) של התקנים אלחוטיים ללא צורך בהחלפת הרשת שבה המשתמש מחובר.

מומלץ לבצע את ההתקנה איכותית ונכונה ע”י טכנאי תקשורת.

בין כל המושגים המבלבלים שיש בתחום של רשתות המחשבים, ישנם שלושה מושגים חשובים אשר דרכם ההתקנים האלחוטים שלנו (סמארטפון, מחשב נייד, מדפסת אלחוטית, טאבלט או מחשב נייח שבו מותקן מתאם רשת אלחוטי) גולשים באינטרנט.

מגדיל טווח, נקודת גישה (Access Point) וגשר אלחוטי (Wireless Bridge) מגדילים את הטווח של הרשת האלחוטית הקיימת, אך בדרכים שונות.

ישנם ראוטרים ומגדילי טווח אשר יודעים לעבוד באמצעות כל שלושת השיטות שציינו, מה שנשאר לכם לעשות הוא להחליט מה היא השיטה הטובה ביותר עבורכם, ולהגדיר את ההתקן בתצורה הזאת.

מגדיל טווח Wirelss Repeater

מגדילי טווח מתוכננים לקחת את האות האלחוטית שהראוטר הביתי משדר ולהרחיב אותה בשאר חלקי הבית.

מומלץ להתקין את מגדיל הטווח במקום פתוח בבית כמו הסלון, על מנת שלא יהיו הפרעות בשידור של הרשת האלחוטית. שיטת העבודה של מגדיל הטווח כרפיטר היא הנפוצה ביותר כיום, ומשתמשים בה ברוב הבתים והמשרדים הקטנים.

כאשר מגדירים מגדיל טווח כרפיטר, צריך להזין בהתקן את שם המשתמש והסיסמא אשר נמצאים ברשת האלחוטית של הראוטר, ולאחר מכן מגדיל הטווח יצור רשת אלחוטית חדשה ויעביר אותה הלאה לשאר החדרים בבית.

הגדלת טווח של רשת אלחוטית

בסרטון הבא התקנו והגדרנו מגדיל טווח, ובנוסף גם הסברנו על כל אחת משיטות השידור.

מדריך וידאו להגדרת מגדיל טווח

ניתן להוסיף מספר מגדילי טווח על מנת לשפר את עוצמת האות האלחוטית בשאר החדרים בבית או במשרד.

שימו לב שכאשר מגדיל הטווח לוקח את האות האלחוטי מהראוטר ומעביר אותה לשאר ההתקנים בצורה אלחוטית, העוצמה יורדת והרשת האלחוטית שמגדיל הטווח יוצר תהיה איטית יותר.

נקודת גישה אלחוטית Access Point

שיטת נקודת הגישה היא השיטה שאנו מעדיפים יותר, מפני שהיא יוצרת נקודת גישה אלחוטית חדשה וחזקה יותר להבדיל מהשיטה הקודמת ׁ(רפיטר) עליה דיברנו קודם לכן.

זאת מפני שכאן אנו מחברים את המגדיל טווח לראוטר הביתי ישירות באמצעות כבל רשת ולא בצורה אלחוטית, דבר זה מקנה קשר יציב וטוב יותר מקשר שהוא אלחוטי.

אז בכדי ליצור נקודת גישה חדשה, מחברים את מגדיל הטווח לראוטר הביתי באמצעות כבל רשת, ולאחר מכן מגדירים את ההתקן שיעבוד בתצורה של נקודת גישה.

שיטת העבודה בנקודת גישה מומלצת בדרך כלל בבתים עם חדר ממ”ד או בעלי מספר מפלסים.

הגדרת מגדיל טווח כנקודת גישה אלחוטית Access Point

כאשר יוצרים נקודת גישה חדשה בבית, עוצמת האות האלחוטית אשר משודרת דרך מגדיל הטווח היא טובה, חזקה ואיכותית יותר מזאת המשודרת בשיטת הרפיטר האלחוטי.

גשר אלחוטי Wireless Bridge

Wireless Bridge נועד לקשר ולאחד בין שתי רשתות שונות, ולהפוך אותן לרשת אחת מרכזית.

אפשר להגיד ששיטה זות נחשבת לפחות נפוצה משאר השיטות במגברים אלחוטיים, וזאת מפני שרוב ההתקנים היום כמו טלוויזיות חכמות, סטרימרים ועוד.. מגיעים כבר עם יכולת אלחוטית מובנית, וגם מפני שהיא פחות מתאימה לבתים.

בשיטת ה- Wireless Bridge מחברים את מגדיל הטווח להתקן שאין לו אפשרות לקבל אינטרנט בצורה אלחוטית, אלא רק בצורה קווית. ובכך אנו מאפשרים לו לקבל אינטרנט בצורה אלחוטית דרך המגדיל טווח.

גשר אלחוטי Wireless Bridge

ניתן להשתמש בשיטת ה- Wireless Bridge בעוד מקומות, למשל בבתי ספר.  לדוגמא: אם בבית הספר יש שתי קומות ובכל קומה יש רשת אלחוטית נפרדת, באמצעות ה- Wireless Bridge ניתן לקשר בין שתי הרשתות האלחוטיות, וליצור רשת אלחוטית אחת גדולה בכל בית הספר.

  1. POE => טכנולוגיית ה- (PoE (Power over Ethernet מאפשרת העברת מתח ונתונים באמצעות כבל רשת (Ethernet) יחיד במגוון מוצרי תקשורת ויישומים. מלבד חסכון באנרגיה ובעלויות, טכנולוגיה זו מעניקה גמישות רבה יותר לרשת התקשורת, יעילות ועוד יתרונות טכנולוגיים נוספים. טכנולוגיית ה- Power over Ethernet או בשמה המקוצר PoE מאפשרת העברת מתח חשמל באופן בטיחותי במקביל להעברת המידע והנתונים על גבי כבל רשת (Ethernet Cabling). כלומר: חיבור התקני רשת באמצעות כבל יחיד ללא צורך בתשתית מתח נפרדת. את טכנולוגיית ה- PoE ניתן ליישם במגוון רחב של מוצרי רשת, כגון: מצלמות IP, נקודות גישה, נתבים, מתגים (Switch), מערכות משובצות מחשב ועוד… ציודי הקצה התומכים בטכנולוגיית PoE נקראים (PD (Powered Devices .

Comments

כתיבת תגובה