לוח אם

במחשב אישי (PC) לוח האם הוא המשטח המרכזי עליו מתנהלת פעולתו הפנימית של המחשב. כל רכיב במחשב חייב להיות משובץ בלוח האם או מקושר אל רכיב שמשובץ בו. למחשבים שונים מבנה מעט שונה ולכן, למשל, במחשב אחד רכיבי עיבוד הקול יהיו בכרטיס הרחבה (שיהיה מקושר אל לוח האם דרך חריץ PCI) ובמחשב אחר יהיה כרטיס קול מובנה, דהיינו שרכיבי עיבוד הקול יהיו משובצים בקטע מתוך לוח האם. ישנן חברות המייצרות לוחות אם שעליהם כבר משולבים רכיבי חומרה למחשב (המכונים ON BOARD), כגון: כרטיס רשת, יחידת עיבוד גרפי, כרטיס קול וכדומה. כמו כן במידע על הלוח אם אפשר לראות בעד כמה זיכרון הוא תומך, באיזה מעבדים, וכד. וכן איזה סוגי רכיבים מובנים יש ללוח האם

 1. סוג לוח => מתייחס לגודל הלוח אם, לאיזה מארז הוא מתאים וכד
 2. ערכת שבבים =>
 3. בתחום המחשבים האישיים, המושג ערכת שבבים מתייחס לרוב לשבבים מיוחדים המיועדים ללוחות אם. היצרן של ערכות שבבים אלו יכול להיות יצרן עצמאי שאינו קשור ליצרן של לוח האם. בנוסף, ערכות שבבים אלו תומכת לרוב במעבדים שונים (כגון AMDואינטל). תפקידה של ערכת השבבים הוא לסייע למעבד המרכזי בניהול משאבי הזיכרון, שליטה על זרימת המידע וניהול פעולת הציוד ההיקפי. ה-Chipset קובע במידה רבה את סוג המעבד שהמחשב יוכל לעבוד איתו ואת מהירותו, והוא אחד הרכיבים המשמעותיים ביותר לביצועי המחשב בכלל. בלוחות אם המיועדים לעבוד עם מחשבים תואמי PC, בעלי מעבדי אינטל ו-AMD, המושג “ערכת שבבים” מתייחס לרוב לשני שבבים: הגשר הצפוני והגשר הדרומי. הגשר הצפוני מגשר בין המעבד לבין חלקי חומרה שהמידע צריך לעבור בינם לבין המעבד במהירות גבוהה. דהיינו מקשר אל הזיכרון הפנימי ואפיק כרטיס המסך (ה-AGP או ה-PCI Express). כמו כן הגשר הצפוני מקשר את המעבד אל הגשר הדרומי. בנוסף, בגשר הצפוני ממוקם בקר הזיכרון, מה שקובע למעשה את סוג הזיכרון שיתאים למחשב וממוקם בו גם בקר המסך. כיוון שהגשר הדרומי אינו מקושר ישירות למעבד הוא מקושר לשאר ההתקנים שלא צריכים גישה מהירה למעבד כמו כרטיסי הרחבה למיניהם (PCI ו-ISA), התקני IDE ועוד.
 4. תושבת => בחומרה, תושבת המעבד (CPU socket) היא שקע המיועד למיקרו-מעבד ומספק לו את החיבורים המכניים והחשמליים למעגל המודפס שעליו הוא יושב (למשל ללוח אם). הודות לתושבת המעבד, ניתן להחליף את המעבד ללא צורך בהלחמה. לרוב בתושבת יש מהדק המפעיל כוח קבוע להצמדת המעבד לתושבת, שיש להזיזו בעת הכנסה של מעבד לתושבת. עבור שבבים מרובי רגליים (פינים) נהוג להשתמש במקום זאת בתושבת הפעלת כוח אפסית (Zero insertion force ובקיצור ZIF) או בתושבת Land grid array (ובקיצור LGA), שבהן הרגליים מוגנות יותר מפני התעקמות בעת הוספת המיקרו-מעבד.
 5. זיכרון נתמך => איזה סוג זיכרון נתמך ועד כמה זיכרון אפשר לשים על הלוח אם הזה (תלוי גם במעבד, ובמערכת ההפעלה כמובן)
 6. חיבורים => אילו חיבורים מובנים יש בלוח אם
 7. תכונות לוח אם => באילו תכונות תומך הלוח אם
  •  Wi-Fi => היא טכנולוגיה המאפשרת למכשירים אלקטרוניים להעביר נתונים באופן אלחוטי באמצעות גלי מיקרו שהם חלק מספקטרום הקרינה האלקטרומגנטית.
  •  Bluetooth => בלוטות’ (מאנגלית: Bluetooth, בתרגום לעברית: שן כחולה, נפוץ גם: בלוטוס) הוא תקן פתוח לתקשורת רדיו (RF) שהיא שידור וקליטה של גלי מיקרו באורכי גל קצרים יחסית בקצב נמוך ובהספק נמוך יחסית. בלוטות’ משמש בעיקר לתקשורת אלחוטית במרחב האישי WPAN והוא שולב בתעשייה במוצרים רבים, כולל טלפונים ניידים, מחשבים, כלי רכב, ציוד היקפי למחשבים כמו מדפסת ומקלדת ועכבר וכן במכשור רפואי, בציוד אישי כגון שעון חכם, דיבורית, אוזניות, מוצרי בית חכמים, ציוד ספורט ומתקני כושר וכדומה. טכנולוגיה זו מאפשרת למשתמשים להקים רשת מקומית זמנית לפי הצורך, בין מגוון רחב של התקנים ומכשירים אלקטרוניים שונים ומאפשרת העברת שמע ונתונים בקלות. וכן מספקת מנגנון ליצירת רשת אלחוטית קצרת טווח על בסיס אד הוק הנקראת פיקונט. רשת פיקונט כוללת עד שמונה התקני בלוטות’ המצויים בקרבה פיזית ומשתמשים באותו ערוץ רדיו ובסדר דילוג תדרים דומה לפי שיטת FHSS. דוגמה לכך היא הרשת האלחוטית הנוצרת בין הטלפון הנייד ואוזניית בלוטות’. רשתות בלוטת’ בדרך כלל דינאמיות ומוקמות על בסיס זמני, מה שמאפשר גמישות וסקלביליות בתקשורת בין התקנים ניידים ללא צורך בשרת ייעודי או בהתקן צד שלישי.
  •  M.2 Connector => חיבור מיוחד לכרטיסי SSD.
  •  Crossfire => ה AMD CrossFireX (נודע בעבר כ-CrossFire) הוא שם המותג עבור טכנולוגיה של חברת AMD אשר פותחה במקור על ידי ATI טכנולוגיות. הטכנולוגיה מאפשרת לעד ארבעה כרטיסים גרפים להיות בשימוש במחשב אחד, וזאת על מנת להגיע לרמת ביצועים גרפים טובה יותר.
  •  SLI => הוא שם המותג עבור טכנולוגיה של חברת NVIDIA המאפשרת לקשר בין שני כרטיסים גרפים או יותר ביחד על מנת ליצור פלט יחיד. SLI הוא יישום של עיבוד מקביל לגרפיקה ממוחשבת שנועד להגדיל את כוח העיבוד הזמין לגרפיקה, וזאת על מנת להגיע לרמת ביצועים גרפים טובה יותר. SLI ניתן לשימוש בלוחות עם לפחות שני (Quad-Core או 2‎-Way SLI) חיבורי PCIE בגודל X16 במהירות של X8 לפחות (להבדיל מ-AMD CrossFireX אשר מסוגל לפעול גם עם חיבור במהירות של X4). כדי שהכרטיסים יתקשרו אחד עם השני ולא ישתמשו באפיק ה-PCIE כדי להעביר ביניהם נתונים (ובכך לבזבז תעבורה וליצור צוואר בקבוק), ‏NVIDIA יצרו חיבור מיוחד בשם “גשר SLI”  שמאפשר תקשורת בין הכרטיסים תחת אפיק מיוחד שמוטבע ישירות על המעגל המודפס של הכרטיס הגרפי ורוחב הפס שלו הוא 1GB/s. גשר SLI בא בתצורות של 2 כרטיסים, 2 כרטיסים עם רווח ביניהם, 3 כרטיסים ו-4 כרטיסים.
  •  Killer LAN => משתמש בתוכנה כדי לייעל Atheros שבבי NIC להקצות משימה חשובה המשימה לספק רוחב פס גדול יותר כדי לשפר את החיבור לאינטרנט.
  •  Intel LAN => משתמש במאיץ מבוסס חומרה כדי לשפר את תעבורת הרשת הנכנסת והיוצאת.
  •  יציאה אופטית => קיימת יציאה לחיבור אופטי
  •  Intel® Optane™ Memory => כונן ה-Optane של אינטל הוא לא כונן פלאש סטנדרטי. אם תרצו תוכלו להתקין אותו ככונן אחסון לכל עניין ודבר, אך בנפח של 32GB בלבד אפילו מערכת הפעלה דוגמת חלונות 10 עם עדכונים תרגיש צפוף למדי ובכלל, בעלות שכזאת כמובן שיש כונני SSD בעלי נפחים גבוהים משמעותית. בכל כונן אחסון סטנדרטי מסוג SSD או דיסק קשיח ישנו רכיב שנקרא Cache (או מטמון). תפקידו של הרכיב הזה הוא לשמש ללכידה מהירה של תוכן מפתח חשוב ועבודה עם שאר נפח האחסון לפיזור ואיסוף החומר הנכתב והנקרא ממנו. זיכרון מטמון גדול יותר משמעו יותר זיכרון מהיר במיוחד לעבודה מול תוכנות ומערכת ההפעלה. אנחנו רואים זאת בצורה דומה מאוד כיום עם מעבד וזיכרון המערכת, ה-RAM. זיכרון מהיר זה משמש למעשה כזיכרון Cache לפעולות שמבצעים רכיבי המערכת השונים. הוא מהיר ומתמלא בתוכן מפתח חשוב עליו אנו עובדים כרגע. כאשר המחשב כבה, הוא מתרוקן לחלוטין. Optane הוא ה-RAM של אמצעי האחסון אם תרצו. מטרתו היא לשמש ללכידה של חומר ופיזור שלו באמצעי האחסון ברקע בזמן שהעבודה הרציפה למעשה מתבצעת מולו כמתקשר איתם. המטרה היא ברורה – שימוש בכוננים בעלי נפח גבוה במיוחד מסוג דיסק קשיח יחד עם Optane לשילוב שירגיש כמה שיותר כמו עבודה עם כונןSSD בעל נפח שכזה. החזון של אינטל עם המוצר הזה הוא יצירת מחשב זול שבו כונן של טרה-בייט או 2 טרה-בייט למשל יחד עם Optane יעלה לכם בזול וירגיש לכם כאילו רכשתם מחשב עם SSD בנפחים הגדולים הללו.

Comments

כתיבת תגובה