כרטיס מסך

כרטיס גרפי, כרטיס מסך או כרטיס וידאו במחשב, הוא הרכיב האמון על הצגת הפלט הוויזואלי, אשר מפיק המחשב- על גבי המסך. למעשה, כמעט כל התוכניות מייצרות פלטים ויזואליים וכרטיס המסך הוא רכיב החומרה האחראי לקחת פלט זה ולהורות למסך אילו נקודות להאיר על הצג (ובאיזה צבע) כדי שנוכל לראות את הפלט. כרטיס המסך מקבל כקלט מהמעבד נתונים בינאריים והופך אותם לאות תצוגה (בעבר אנלוגי בלבד, כיום גם ספרתי). כמו רוב חלקי המחשב האישי, לכרטיס המסך הייתה התחלה צנועה. בתחילה הוא היה אחראי רק להציג על המסך את מה שייצר המעבד המרכזי. בשלביו הראשונים, היה זה טקסט בלבד, ללא תמיכה בצבע. כיום, כרטיסי המסך הם מעבדים בפני עצמם. יש להם מעבד גרפי משלהם והם עושים הרבה מעבודת העיבוד שבעבר נעשתה על ידי המעבד המרכזי של המחשב. הצורך נובע מכמות המידע שאנו שולחים כיום למסך ומהחישובים המסובכים שצריכים להיעשות כדי לקבוע מה נראה על המסך. צורך זה התעצם עם כניסת הגרפיקה התלת ממדית.

 1. נפח זיכרון => גודל ה RAM שיש לכרטיס המסך (נע בין 1GB ל 11GB).
 2. ממשק זיכרון => המהירות של הזיכרון, בדיוק כמו ב RAM רגיל של מחשב (נע בין 64BIT עד 2048BIT).
 3. סוג חיבור => מה סוג החיבור שדרכו המסך מתחבר לכרטיס מסך
  • Display Port => פותח על ידי (VESA (Video Electronics Standards Association והוא בדרך כלל מחבר בין מקור (לדוגמא: מחשב) למסך. על כבל Display Port ניתן להעביר תמונה, סאונד וגם USB !! הרזולוציות ש- DP תומך בהן מגיעות כיום עד ל- (4096×2160 (4k בגרסא של 1.3.
  • D-Sub\VGA =>  חיבור ה- VGA פותח על ידי חברת IBM בשנת 1987 ומאז הוא עבר מספר שינויים וגרסאות בעיקר בכדי לשפר את איכות התמונה והרזולוציה המתקבלת על המסך. ה- VGA יודע להעביר רק תמונה ללא סאונד, וכיום הוא משמש בעיקר לחיבור בין המחשב למסך המחשב והוא תומך במגוון רזולוציות והפופולאריות בינהן 640×480, 800×600, 720×400.
  • DVI =>  חיבור DVI נחשב למאוד פופולארי היום בחיבור בין המחשב למסך המחשב, ואפילו ניתן להגיד שהוא החליף כמעט לגמרי את ה- VGA שהיה מקובל עד היום. ה- DVI יכול להציג רזולוציה של עד 1920×1200 וה- DVI Dual Link המשופר יותר, יכול להציג רזולוציה של 2560×1600.
  • HDMI => חיבור ה- HDMI הוא הנפוץ ביותר כיום לחיבור בין ממירים דיגילטיים של YES, HOT או עידן+ למסך הטלוויזיה. ה- HDMI מעביר גם תמונה וגם סאונד (יש לעשות אתחול למחשב לאחר החיבור על מנת שהסאונד ייצא מהמסך ולא מהמחשב, כמובן רק למסכים שיש להם רמקול מובנה), ומשתמשים בו גם לחיבור של פלייסטיישן 3 או 4, מחשבים, DVD למסך ה- LCD. את איכות התמונה ש- HDMI מסוגל להעביר אתם בוודאי מכירים דרך המושגים HD או Full HD, וכיום יש גם את האיכויות הטובות יותר של 4k2k. הרזולוציות הפופולאריות שנמצאות בדרך כלל בשימוש על ידי חיבור HDMI הן: (1280×720 (HD או (1920×1080 (Full HD או (2048×1080 (2K או (4096×2160 (4K. דרך אגב, חיבור HDMI 1.3 מסוגל להעביר וידאו באיכות של עד Full HD וחיבור HDMI 1.4 יכול להעביר רזולוציות גבוהות יותר של 4k2k.
 4. מאפיין => איזה מאפיינים יש לכרטיס המסך.​
  • VR READY => ​תומך במציאות מדומה
  • SLI => הוא שם המותג עבור טכנולוגיה של חברת NVIDIA המאפשרת לקשר בין שני כרטיסים גרפים או יותר ביחד על מנת ליצור פלט יחיד. SLI הוא יישום של עיבוד מקביל לגרפיקה ממוחשבת שנועד להגדיל את כוח העיבוד הזמין לגרפיקה, וזאת על מנת להגיע לרמת ביצועים גרפים טובה יותר. SLI ניתן לשימוש בלוחות עם לפחות שני (Quad-Core או 2‎-Way SLI) חיבורי PCIE בגודל X16 במהירות של X8 לפחות (להבדיל מ-AMD CrossFireX אשר מסוגל לפעול גם עם חיבור במהירות של X4). כדי שהכרטיסים יתקשרו אחד עם השני ולא ישתמשו באפיק ה-PCIE כדי להעביר ביניהם נתונים (ובכך לבזבז תעבורה וליצור צוואר בקבוק), ‏NVIDIA יצרו חיבור מיוחד בשם “גשר SLI”  שמאפשר תקשורת בין הכרטיסים תחת אפיק מיוחד שמוטבע ישירות על המעגל המודפס של הכרטיס הגרפי ורוחב הפס שלו הוא 1GB/s. גשר SLI בא בתצורות של 2 כרטיסים, 2 כרטיסים עם רווח ביניהם, 3 כרטיסים ו-4 כרטיסים.
  • G-SYNC => תכונה שמסייעת לכרטיסי המסך של GeForce (מארכיטקטורת קלפר והלאה) להשפיע על קצב הרענון של המסך (במסכים תואמים בלבד). הושקה ב-2014.
  • FREESYNC => היא טכנולוגיה שבאה לפתור את בעיות התקשורת בין המסך למעבד, ומבטל קירטועי תמונה כדי ליצור חווית משחק חלקה ללא מאמץ.

Comments

כתיבת תגובה