טלפונים סלולריים

טלפון סלולרי הוא טלפון אלחוטי נייד (מכשיר רדיו דו כיווני המסוגל בו-זמנית לשדר ולקלוט גלי מיקרו שהם סוג מסוים של קרינה אלקטרומגנטית) שניתן להפעילו באזורים נרחבים בטכנולוגיה של תקשורת סלולרית, המתבססת על פרישת תחנות בסיססלולריות במרחב, ומיתוג אוטומטי של הטלפון לתחנת בסיס, באופן שהתקשורת תמשיך להיות רציפה גם בזמן מיתוג הטלפון בין תחנה לתחנה.

להשוואת מכשירים ניתן להיכנס לאתר: GSM ARENA

 1. איתור IMEI של המכשיר => *#06#
 2. חיוג ממספר חסוי => | *43 | #31#
 3. מצלמה =>ברוב הטלפונים הסלולריים כיום משולבת מצלמת סטילס. מצלמות הסטילס הסלולריות נחלקות לשלוש קטגוריות עיקריות, הנבדלות באיכות ובגודל התמונות שהן מפיקות:   עד 1.3 מגה פיקסל: מצלמות בסיסיות ברזולוציה נמוכה, לצילום מזדמן של תמונות לצורך שימוש בטלפון או להעברה למחשב. הדפסה של תמונות ממצלמות כאלו תניב לרוב תוצאה לא איכותית.    2-3.2 מגה פיקסל: מצלמות ברמה בינונית לצילומים מזדמנים, שמאפשרות גם הדפסה של התמונות בגודל סטנדרטי ובאיכות סבירה.   3.2 מגה פיקסל ויותר: מצלמות שבאופן תיאורטי מסוגלות לצלם תמונות איכותיות גם בהדפסה בגדלים סטנדרטיים. בחלק מהדגמים המצלמה אכן מספקת תוצאות טובות ואף מעולות, אך עדיין יש לזכור שמדובר בחיישן קטן ואופטיקה בסיסית, כך שלא כדאי לצפות לתחליף אמיתי למצלמה דיגיטלית.   בטלפונים סלולריים עם מצלמות כאלו ניתן למצוא גם תכונות צילום מתקדמות, כגון מקש צילום ייעודי דו-שלבי לביצוע אוטו-פוקוס, פלאש LED או Xenon, ופונקציות צילום שונות (זירות צילום, זיהוי פנים, צילום רצף, איזון לובן וכדו’).
 4. סוללה נשלפת => האם הסוללה נשלפת או לא
 5. טעינה אלחוטית => אפשרות לטעון את המכשיר בצורה אלחוטית
 6. זמן דיבור => כמה זמן ניתן לדבר במכשיר עד שהסוללה נגמרת
 7. זמן המתנה => כמה זמן הסוללה מחזיקה כשלא משתמשים במכשיר
 8. מערכת הפעלה => מערכת ההפעלה שיש במכשיר
  • אנדרואיד =>​ אנדרואיד היא אחת משלוש מערכות הפעלה בסמארטפונים. היא מתאפיינת בפתיחות ובהתאמה למגוון עצום של מכשירים. אנדרואיד מאפשרת התאמה אישית נרחבת של כל תכונה ומאפיין, וקל להחליף כל תוכנת בסיס (מחייגן ועד דפדפן) באפליקציה אחרת. ישנה תמיכה בווידג’טים בעמודי הבית שמציגים תוכן רלוונטי ולא רק אייקונים. בנוסף, ניתן לפתוח את מרבית מכשירי האנדרואיד להרשאות מתקדמות (Root) בקלות יחסית, ואף להחליף את גרסת המערכת (ROM) באופן עצמאי לגרסאות אחרות.החסרונות של אנדרואיד הם פעולה פחות זורמת וחלקה, בדרך כלל, מהמתחרה של אפל, ובפרגמנטציה רבה – לאמור, בגלל מגוון המכשירים והקונפיגורציות, חלק מהאפליקציות אינן מתאימות לכל המכשירים ועדכוני הקושחה מגיעים לעיתים באיחור, מפני שכל יצרן צריך להתאים את התוכנה למכשירים שלו בנפרד.
  • IOS => מערכת הפעלה מבית אפל המתאפיינת בפשטות, בפעולה חלקה ומהירה ובעיצוב נעים וברור. חנות האפליקציות, שעומדת תחת פיקוח מחמיר של אפל, מונה מאות אלפי אפליקציות איכותיות, רבות מהן בתשלום. מערכת ההפעלה של אפל פועלת על מעט מאוד מכשירים (אייפון לדורותיו והאייפד), ולכן מצטיינת באחידות גבוהה והעדכונים מגיעים לכל המשתמשים באותו הזמן.
 9. מבנה המכשיר =>
  • פאבלט =>​ פָֿאבְּלֶט (מאנגלית: Phablet – הלחם שנוצר מחיבור השמות טלפון וטאבלט) הוא סוג של טלפון חכם אשר משלב בין הפונקציות של טלפון חכם ומחשב לוח. הפאבלטים גדולים יותר מרוב הטלפונים החכמים, אך ממדיהם אינם גדולים דיים כדי למקמם בקטגוריית מחשבי לוח או מיני טאבלטים. גודל המסך של הפאבלט הנו בדרך כלל בין 5.7 עד 6.9 אינץ’ ולעיתים הוא מצויד בעט סטיילוס.[1] מכשיר ה-Steak מתוצרת חברת Dell נחשב לפאבלט הראשון ששווק
  • צדפה => מכשירים מתקפלים ישנים
  • רגיל => טלפונים חכמים ישנים
 10. רמת קרינה =>  מדד המשמש למדידת רמת הספיגה של אנרגיית גלי רדיו ולמעשה מציין במכשירי טלפון סלולריים את רמת הקרינה שלהם. הטלפונים הסלולריים המשווקים בישראל מחויבים לתקן המגביל אותם לרמת קרינה מרבית של 2W/kg, וכמה שהקרינה נמוכה יותר – כך עדיף.
 11. טלפון כשר => סלולרי כשר הוא כינוי לקו סלולרי או למכשיר טלפון סלולרי, הנמצא בשימוש נרחב בציבור החרדי ובמידה מועטה גם בציבור החרד”ל. מכשירי סלולר אלו מיועדים בעיקר לביצוע שיחות, ואין בהם תכונות המצויות ברוב המכשירים הסלולריים המתקדמים – כמו גלישה באינטרנט, שימוש במצלמה, משחקים, ומשלוח וקבלת מסרונים (SMS).
 12. צבעים => באיזה צבע מגיע המכשיר
 13. DUAL-SIM => אפשרות לשני כרטיסי סים במכשיר.
 14. סוג רשת => איזה סוג של רשת תקשורת תומך המכשיר​
  • GSM => תקן לתקשורת סלולרית מהדור השני המתבסס על טכנולוגיית TDMA. שניים מהחידושים שהוצגו בתקן היו הודעות SMS ושירותי הנדידה. נדידה מאפשרת להשתמש בטלפון בחו”ל ללא צורך להחליף אותו או את המספר, במדינות שבהן פועלת רשת GSM שלה הסכם נדידה עם המפעיל של הלקוח.
  • HSDPA => תקשורת סלולארית בדור 3.5 של רשתות GSM המאפשרת העברת נתונים במהירות גבוהה של עד 3.6Mbit בשניה. בארץ מספקות חברות פרטנר וסלקום, ולאחרונה גם פלאפון, תקשורת ב-HSDPA.
  • UMTS => תקן תקשורת סלולרית מהדור השלישי שמקורו באירופה ותוכנן כדור הבא של GSM. מאפשר תקשורת נתונים מהירה ושיחות וידיאו.
 15. דור => איזה דור המכשיר תומך
  • 2 =>​ כינוי לקבוצת התקנים סלולריים דיגיטליים, כגון GSM, CDMA, שנכנסו לשימוש החל מתחילת שנות התשעים של המאה העשרים. הציגו לראשונה הודעות טקסט, זיהוי מתקשר ותקשורת נתונים במהירות של עד 40Kbps.
  • 3 => כינוי לקבוצת תקני סלולר מתקדמים – כגון WCDMA האירופאי, 1xEV-DO האמריקאי  או TD-SCDMA הסיני המאפשרים מהירויות תקשורת גבוהות יותר מהדור השני – 384kbps  ברשת UMTS.החידוש בדור השלישי הוא במהירות העברת הנתונים הקרובה לזו המסופקת כיום בבית וכן ביכולות השידור של וידיאו ומוזיקה ובשיחת וידיאו (ב- UMTS בלבד).
  • 3.5 => כינוי כולל להתפתחות של רשת הדור השלישי הנפוצה כיום, כשההבדל הוא במהירות תעבורת נתונים גבוהה יותר. בתקן GSM, מדובר ברשתות מסוג HSDPA/HSUPA ואילו ב-CDMA אלה הן רשתות מסוג EVDO.
  • 4 => הוא תקן לתקשורת אלחוטית מהירה של מכשירים ניידים כדוגמת טלפון סלולרי. התקן נוסח על ידי השותפים בקבוצת 3GPP החל משנת 2008, ובסוף 2010 הוגש לאיגוד הטלקומוניקציה הבינלאומי (ITU), אשר אישר מסיבות שיווקיות את סיווגו כדור רביעי (4G)[1], אף על פי שהוא אינו עומד בסטנדרט LTE Advanced שאימץ לעצמו 3GPP כסטנדרט הבסיס של הדור הרביעי. רשת ה-LTE הראשונה נפרשה בשנת2009 באוסלו וסטוקהולם[2]. מקור שמו של התקן נובע מההתפתחות הנרחבת (באנגלית “Evolution”) הנדרשת ברשתות התקשורת – על מנת ליישם את התקן – התפתחות אשר מתרחשת כהשקעה לטווח הארוך (ובאנגלית “Long Term”), והיא גדולה בהרבה לעומת הוספת יכולות ושדרוג היכולות של דור 3 על תת-מרכיביו (לדוגמה אימוץ HSPA לרשת קיימת של דור 3).
 16. מפעיל => באיזו חברות תקשורת המכשיר תומך
 17. חיבור 2.5 => חיבור לאוזניות בטלפונים סלולאריים ומכשירים אחרים כגון נגני מוסיקה, שהוא גרסה מוקטנת של חיבור 3.5 מ”מ (Mini Jack, בננה) הנפוץ. ניתן כיום לרכוש דגמים רבים של אוזניות המותאמים לחיבור 2.5 מ”מ, ולכן הוא יחסית סטנדרטי ועדיף לרוב על חיבורים בממשק קנייני שקיימים בטלפונים סלולאריים רבים.
 18. A2DP => מתאר כיצד אודיו/שמע סטריאו יכולים להיות מוזרמים ממקור מדיה למכשיר השמעה כגון רמקול, אוזניה ומערכת, וכל זאת בשמירה על איכות. במילים פשוטות, אתם צריכים תמיכה ב AD2P במכשירי שמע שאתם רוצים להזרים שמע (לשמוע מוזיקה). אין צורך בפונקציה הזאת לדוגמא באוזנית דיבורית אם אינכם הולכים לשמוע מוזיקה או לדבר דרך אפליקציות שונות כגון ווטסאפ וסקייפ (לדוגמא אוזניה על אוזן אחת משמשת לרוב לניהול שיחות טלפון). אך אם אתם עושים שימוש באפליקציות לניהול שיחות אז חשוב שתהיה תמיכה ב A2DP על מנת לאפשר שיחות בסקייפ, ווטסאפ, פייסטיים ועוד. מוצרים שמשתמשים בטכנולוגיה: אוזניות סטריאו, רמקולים סטריאו, נגני MP3, טלפונים חכמים, מתאמי סטריאו כמו בלוטוס ל AUX)
 19. רמקול חיצוני => האם כולל רמקול חיצוני יחיד או זוג רמקולים
 20. רדיו FM => האם זה כולל רדיו או לא והאם הרדיו תומך ב RDS (תקן אירופאי לשליחת מידע טקסטואלי על גבי שידורי רדיו FM המאפשר לשלוח אל מקלט הרדיו מידע כגון שם התחנה, פרטי השיר המשודר ועוד.)
 21. יציאה לטלויזיה => האם קיימת יציאה לטלויזיה במכשיר
 22. HML => במסכים חיבור של הסמארטפון ל HDMI
 23. נפח אחסון פנימי => המקום בטלפון שבו נשמרים כול התמונות, הסרטים, האפליקציות והמידע
 24. ערכת שבבים => היא קבוצה של מעגלים משולבים (שבבים) אשר מתוכננים לעבוד ביחד, ובדרך כלל מסומנים כמוצר אחד. לדוגמה: ערכת שבבים של כרטיסי הרחבה למחשב אישי.
 25. מעבד => או בשמו המלא יחידת עיבוד מרכזית (באנגלית: CPU – Central Processing Unit), הוא רכיב חומרה במחשב המבצע את הפקודות המאוחסנות בזיכרון המחשב. המעבדים המודרניים (המכונים גם מיקרו־מעבדים) בנויים על גבי שבב בודד.
 26. מספר ליבות => בעשור הראשון של המאה ה־21, לאחר שהתברר כי קיימת בעיה פיזיקלית להאיץ את מהירות המעבד מעבר למה שהושג, החלה מגמה בקרב היצרנים לחבר מספר מעבדים על שבב אחד. מעבדים אלו (אשר בתצורה זו מכונים לעיתים גם “ליבות”), פועלים במקביל, תוך שימוש בטכניקות של עיבוד מקבילי ולעיתים אף תוך שיתוף משאבים, כגון זיכרון מטמון, זה עם זה, ומעצימים בכך את היכולות החישוביות של המחשב.
 27. זיכרון RAM => זיכרון גישה אקראית (RAM, ראשי תיבות של Random Access Memory) הוא שם כללי למספר רב של סוגי זיכרון מחשב, המתאפיינים כולם ביכולת המעבד לגשת ישירות לכל תא בזיכרון לפי כתובתו, לכתוב בו ולקרוא ממנו. ההתייחסות הנפוצה לזיכרון מחשב היא למעשה התייחסות לזיכרון הגישה האקראית הראשי שלו.
 28. כרטיס זיכרון => כרטיס זיכרון (אנגלית: Memory Card) הוא התקן אלקטרוני מבוסס זיכרון הבזק המשמש לאחסון מידע דיגיטלי, בדרך כלל במכשירים אלקטרוניים קטנים וניידים, ובפרט במצלמות דיגיטליות ונגני מוזיקה דיגיטליים. כרטיסי זיכרון מאופיינים בגודל קטן, וביכולת לאחסן מידע גם ללא מקור כח.
 29. עמידות במים => האם המוצר עומד בתקן עמידות במיים או לא
 30. קורא טביעות אצבע => אשרות במכשירים מסויימים לפתוח את המכשיר באמצעות טביעת אצבע
 31. WIFI =>Wi-Fi היא טכנולוגיה המאפשרת למכשירים אלקטרוניים להעביר נתונים באופן אלחוטי באמצעות גלי מיקרו שהם חלק מספקטרום הקרינה האלקטרומגנטית.ארגון ה-WiFi קבע שהוא מתייחס לכל רשת אלחוטית במרחב המקומי (Wireless LAN), אך לרוב מבוססות רשתות אלה על תקני IEEE 802.11 ו-Wi-Fi מהווה שם נרדף להן. תקני 802.11 מאפשרים פריסת רשת תקשורת שבה משודרות חבילות נתוני IP בין הצרכנים השונים, למרחקים של כמה עשרות מטרים. טעות נפוצה היא שמקור השם Wi-Fi הוא בקיצור הביטוי Wireless Fidelity, על משקל הכינוי Hi-Fi שניתן בעבר למערכות סטריאו.רשת Wi-Fi פועלת באחד משני מצבים:
  • רשת תשתית (Infrastructure) – מצב בו הרשת מנוהלת על ידי נקודת גישה אחת או יותר. נקודת הגישה בדרך כלל משולבת בנתב ואחראית על התקשורת במרחב. כל התחנות משדרות לנקודת הגישה ורק אליה והיא מנתבת את החבילות כנדרש.
  • רשת אד-הוק (Ad-Hoc) – מצב המתאר רשת בלתי מנוהלת שבה כל הצרכנים (מחשבים, מכשירים סלולרים התומכים בפרוטוקול וכן הלאה) מתקשרים בינם לבין עצמם ללא תשתית מאורגנת. כל אחת מהתחנות עשויה לשדר באותו זמן, אך היות שכולן מממשות את הפרוטוקול, על פי רוב נמנעות הפרעות הדדיות.
 32. BLUETOOTH => בלוטות’ (מאנגלית: Bluetooth, בתרגום לעברית: שן כחולה, נפוץ גם: בלוטוס) הוא תקן פתוח לתקשורת רדיו (RF) שהיא שידור וקליטה של גלי מיקרו באורכי גל קצרים יחסית בקצב נמוך ובהספק נמוך יחסית. בלוטות’ משמש בעיקר לתקשורת אלחוטית במרחב האישי WPAN והוא שולב בתעשייה במוצרים רבים, כולל טלפונים ניידים, מחשבים, כלי רכב, ציוד היקפי למחשבים כמו מדפסת ומקלדת ועכבר וכן במכשור רפואי, בציוד אישי כגון שעון חכם, דיבורית, אוזניות, מוצרי בית חכמים, ציוד ספורט ומתקני כושר וכדומה.
 33. IR => אפשרות במכשירים להשתמש בקרינה אינפראאדומה ובכך לגרום לטלפון לתפקד כשלט
 34. GPS => רכיב במכשיר אשר מאפשר התחברות ללווין לצורך איתור מיקום
 35. NFC => תקשורת טווח אפס (מאנגלית: Near Field Communication, ובראשי תיבות NFC) הוא תקן המכיל קבוצה של פרוטוקולי תקשורת לקשר רדיו, המשמשים בעיקר טלפונים חכמים בעת שאלו נמצאים בטווח נגיעה (או סנטימטרים ספורים). כיום התקן משמש לביצוע תשלומים, העברת נתונים בין מכשירים קרובים (כגון קבצים, אנשי קשר, ותיאום הגדרות טכניות בין מכשירים).

Comments

כתיבת תגובה