דיסק SSD

מטרתם של זיכרונות אלו לשמש תחליף לדיסק קשיח (HDD). מהירותם נובעת מכך שהם אינם מכילים חלקים נעים ולכן זמן הגישה קצר. כמו כן צריכת החשמל נמוכה יותר (לרוב, למעט כונני SSD בעלי ביצועים גבוהים במיוחד), המשקל קטן יותר, והפעולה שקטה יותר משום שכאמור, אין חלקים נעים. תכונה זו מגדילה גם את האמינות של הכונן. לעומת זאת, המחיר למגה־בייט של אחסון גדול יותר, הקיבולת המקסימלית קטנה יותר, ובמקרים מסוימים אורך החיים שלו עשוי להיות קצר יותר משל דיסק קשיח. על מנת לאפשר את שילובם של כונני ה־SSD במערכות שנבנו באופן המכוון לדיסקים קשיחים, ה־SSD מדמה דיסק קשיח באמצעות מנגנון וירטואליזציה ממוחשב המותקן בבקר שלו.

  1. נפח הדיסק => מה גודל הדיסק (נע בין 120GB עד 2TB).
  2. ממשק => מה סוג החיבור שדרכו מחברים את הדיסק למחשב
    • SATA => ​הוא תקן לאפיק נתונים בין המחשב לאמצעי לאחסון נתונים כמו דיסקים קשיחים, כונני תקליטורים, כונני DVD וכוננים מגנטיים. תקן זה תוכנן כמחליף לתקן ה־ATA המקבילי הישן, שנקרא רטרואקטיבית בשם Parallel ATA‏ (PATA), כדי להבדיל בינו לבין ה־SATA.
    • PCIE => בקיצור רשמי PCI-E או PCIe (בזמן הפיתוח נקרא 3GIO, ראשי תיבות באנגלית של “דור שלישי של קלט/פלט”), הוא תקן לאפיק תקשורת בין לוח האם לרכיבים חיצוניים שמחוברים אליו. לדוגמה, במחשבים אישיים הוא עשוי לחבר ביןכרטיסי הרחבה לבין לוח האם של המחשב. PCI Express הוא מימוש חדש של אפיק PCI, אשר משתמש באותם עקרונות תכנות ותקני תקשורת, אך מתבסס על מערכת תקשורת טורית מהירה הרבה יותר. הוא נתמך בעיקר על ידי אינטל, אשר החלו לעבוד על התקן כפרויקט Arapaho, לאחר נטישת תקן InfiniBand. מיועד לשימוש כאפיק מקומי בלבד. כיוון שהוא מתבסס על מערכת PCI הקיימת, כרטיסים ומערכות יכולים להיות מוסבים ל־PCI Express על ידי שינוי ברובד הפיזי בלבד – מערכות קיימות יכולות להיות מורצות על PCI Express בצורה שקופה. המהירויות הגבוהות יותר של PCI Express מאפשרות להחליף כמעט את כל האפיקים הפנימיים, כולל AGP ו־PCI, כמו כן ב־PCI Express ישנו בקר יחיד לאפיק, אשר מתקשר עם כל ההתקנים החיצוניים, בניגוד לפתרון הנוכחי במכונות הקיימות (ערכת שבבים Northbridge/Southbridge). אמנם PCI Express מהיר בהרבה מ־PCI אבל עדיין אינו מהיר מספיק כדי לשמש כאפיק גישה לזיכרון RAM. זהו חיסרון בולט לעומת אפיק דומה בשם HyperTransport, אשר יכול לשמש גם כאפיק זיכרון. בנוסף, PCI Express אינו מציע את הגמישות שמספק תקן InfiniBand, אשר לו ביצועים דומים אך יכול לשמש גם כאפיק חיצוני.

Comments

כתיבת תגובה