דיסק און קי

דִּיסְק אוֹן קִי (לפי האקדמיה ללשון העברית: הֶחְסֵן נַיָּד, ובקיצור הֶחְסֵן) הוא מכשיר זעיר לאחסון נתונים למחשב, המשתמש בזיכרון הֶבְזֵק (Flash) לאחסון נתונים ובממשק ה-USB של המחשב להעברתם אל המחשב או ממנו. את המכשיר פיתחה לראשונה חברת M-systems הישראלית בראשות דב מורן. השם המסחרי שנתנה החברה למוצר הוא “DiskOnKey” (“דיסק כמחזיק מפתחות“), המרמז על גודלו הזעיר ועל ניידותו (“דיסק על מפתח”, דיסק בגודל זעיר שיוכל להיכנס לצרור מפתחות). במהרה הפך המונח לשם גנרי של הטכנולוגיה, בעיקר בישראל. בארצות אחרות נהוג לקרוא למכשיר גם FlashDrive ,stick ובשמות נוספים. שמה הרשמי של הטכנולוגיה הוא USB Mass Storage Device ‏(UMS) או USB Flash Drive, היות שלצורך אחסון המידע הוא נעזר בזיכרון מסוג Flash.

 1. נפח זיכרון => מה הגודל של הזיכרון (נע בין 16GB ל 256GB).
 2. ממשק חיבור => דרך איזה חיבור מתחבר הזיכרון
  • USB 2.0 => ​רסה זו יצאה לשוק באפריל 2000 והביאה שיפור משמעותי יחסית לגרסה USB 1.1 הישנה יותר. שינוי זה התבטא בעיקר במהירות העברת נתונים של עד 480 מגהביט לשנייה (פי 40 מהגרסה הקודמת). בנוסף לכך, גרסה זו תומכת לאחור בכל ההתקנים העובדים בממשק USB 1.1 ומשתמשת באותם מחברים, מתאמים וכבלים. תקן USB 2.0 אף מתחרה בתקן FireWire הנפוץ במחשבי מקינטוש שמגיע לקצב של עד 800 מגהביט, אם כי חלק מהמחשבים הנמכרים כיום תומכים בשני התקנים.
  • USB 3.0 => גרסת USB 3.0, אשר הוכרזה בנובמבר 2008, מאפשרת העברת קבצים במהירות של עד 4.8Gbps (בערך פי עשרה מתקן USB 2.0), ארגון התקינה USB-IF הודיע ב-CES 2013 כי מהירות תקן ה-SuperSpeed USB הנוכחי יוכפל ב-2014 ויגיע עד 10 ג’יגה ביט לשנייה (10Gbp/s), מהירות הזהה לזו של תקן ה-Thunderbolt של אינטל. בנוסף לשיפור במהירות העברת המידע, כוללת גרסה 3.0 גם צריכת חשמל מופחתת ביחס לגרסאות הקודמות (USB 1.1, USB 2.0) וסינכרוניזציה משופרת בהעברת המידע מההתקן למחשב, שיפור הסינכרוניזציה בא לידי ביטוי בצפייה בסרטוני וידאו ושמיעת מוזיקה ישירות מהתקן האחסון המחובר למחשב במהירות רבה ומשופרת יותר להבדיל מהתקן הקודם USB 2. לוחות אם ומחשבים המכילים תקן זה החלו להופיע בשוק בסוף 2009 ובתחילת 2010, ישנה הצלחה רבה לתקן USB 3.0, עם כמעט 500 מיליון מוצרי SuperSpeed USB בשוק בשנת 2013.
  • USB 3.1 => כמו 3.0 רק מתקדם יותר
  • USB TYPE-C => בסוף 2013 הכריזה קבוצת USB 3.0 Promoter על פיתוח מחבר ה-USB הבא. המחבר החדש, Type-C, מתבסס על הטכנולוגיות של USB 3.1 & USB 2.0 ונועד לענות על הדרישה למחבר מתקדם יותר מבחינת גודל, שימושיות ומהירות[2].
  • MICRO USB => ה USB On-The-Go (בקיצור USB OTG) הוא התקן ל-USB 2.0 המאפשר חיבור התקנים שונים במעמד עדיפות “סלייב” ביחס להתקנים האחרים של המחשב. באמצעות תקן USB On-The-Go ניתן לשרשר התקנים (עד 5 מטר בין התקן להתקן) ללא צורך במעבד (של המחשב או של USB Hub). למשל, אפשר לחבר מקלדת רגילה למחשב כף יד או לטלפון חכם, או לשלוח תמונות ישירות ממצלמה דיגיטלית למדפסת.
  • LIGHTNING => חיבור למכשירי אייפון

Comments

כתיבת תגובה