משפט צדק

פעמים רבות אנחנו שופטים אנשים רק על סמך מה שאנחנו שומעים עליהם, או על סמך גירסה של צד אחד.

הדבר הזה גורם לנו לפעול בצורה שגויה, ולהאמין שאנחנו יודעים את האמת על אדם מסויים למרות שכול מה שאנחנו יודעים זו שמועה, זה רק צד אחד במקרה הטוב, ומשהו שמישהו שמע במקרה הרע.

עלינו לדעת שכאשר באים ואומרים לנו משהו על מישהו, אסור לנו לשפוט אותו או לקחת צד מבלי שבאמת שמענו את שני הצדדים בצורה אוביקטיבית וכנה. אז ורק אז מותר לנו להביע דעה על העיניין, ולהגיב מי לדעתנו צודק. לפני כן אל לנו להגיד מי לדעתנו צודק מכיוון שאנחנו לא באמת מודעים לכול מה שהיה וניזונים משמועות ותו לא.

הכי קל זה לשפוט, זה לשמוע גירסה אחת שכולם מאמינים בה ולזרום עם זה. הכי קל זה להכפיש מישהו ולחשוב שאנחנו צודקים. אך האמת היא שזה לא הדבר הנכון לעשות, וכמו שנאמר מה ששנוא עליך אל תעשה לחבריך.

עלינו תמיד תמיד לוודא שאנחנו מודעים לכול העובדות ולכול הנתונים וששמענו את כול הצדדים הנוגעים בדבר לפני שאנחנו אומרים את דעתנו בנושא. במידה ואנחנו לא יכולים או לא רוצים לעשות זאת, אל לנו להתערב בכלל בדבר הזה, מכיוון שההתערבות שלנו לא תהיה נכונה וצודקת.

לפני שאנחנו מפנים אצבע מאשימה על מישהו, וחושבים שאנחנו מגנים אדם רע שעשה משהו לא טוב, עלינו לזכור שכול עוד אנחנו לא עשינו את כול הדברים שציינתי, ופועלים על סמך מה שאנחנו חושבים או שמענו או רוצים לחשוב, כאשר יש לנו רק מידע חלקי על העיניין, אנחנו לא באמת מגנים אדם רע, אלא אנחנו בעצמנו הופכים לאנשים לא טובים.

עלינו לזכור זאת, ותמיד לדאוג לנקות את עצמנו מלשון הרע, משפיטה לא נכונה, ומפעולה על סמך שמועות.

שיהיה המשך יום נפלא לכולנו! 🙂

Comments

כתיבת תגובה